Bayram tatili uzatildi Rezervasyonlar yuzde 10 artti Turizmde rekor bekleniyor

Bayram tatili uzatıldı! Rezervasyonlar yüzde 10 arttı: Turizmde rekor bekleniyor

Ramazan Bayramı tatilinin uzun olması turizmcileri heyecanlandırdı. Turizmciler, bu yılki bayram tatili hareketinin, geçen yıldan yüzde 15 daha fazla olmasını ve sezonun erkene çekilmesini bekliyor.

Bayram tatili uzatıldı! Rezervasyonlar yüzde 10 arttı: Turizmde rekor bekleniyor

AA

Şubat ve mart aylarında Ramazan ve seçim nedeniyle yurt içinden rezervasyonlar yavaşlamıştı.

Ramazan Bayramı tatili öncesindeki 1,5 gün kamu çalışanlarının idari izinli sayılması kararı, turizm sektörünü hareketlendirdi.

Ara tatille birleşen bayram tatilinin uzamasının özellikle il dışında tatil planlama şansını arttırdığı ifade edildi.

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, bayram tatilinin 9 gün olmasının, turizm sektöründe memnuniyet yarattığını anlattı.

Karar dün açıklandı, rezervasyonlar hareketlendi

İşler, dün alınan kararın etkilerini hemen gördüklerini, rezervasyonlarda yüzde 10 civarında bir hareketlilik yaşandığını vurgulayarak, şöyle konuştu:

Geçen yılın bayram dönemine göre de yüzde 15 gibi bir artış bekliyoruz. 9 günlük bu Ramazan Bayramı tatili süresince Ege Bölgesi’nde 5 milyar liralık bir hareketlilik ve bu seyahatlerden oluşan bir potansiyel, ekonominin çarklarını yağlayacak bir güç bekliyoruz.

“Turizm sezonu öne çekilecek”

Turizm sezonunun da bu tatille başlayacağına dikkati çeken İşler, “Mayıs ayında başlayan turizm sektörü 9 günlük bu tatille bir ay öne çekilmiş olacak.” dedi.

1710937078 942 Bayram tatili uzatildi Rezervasyonlar yuzde 10 artti Turizmde rekor bekleniyor

“Tatile 4-5 gün ayrılıyor”

İşler, bayram tatili rezervasyonlarının genelde 4 ve 5 gün şeklinde yapıldığını ifade ederek, geriye kalan günlerin aile büyüklerini ziyaret olarak programlandığını kaydetti.

“Tesisler yüzde 100 dolacak”

Mevcut rezervasyonlarla otellerdeki doluluk oranlarının yüzde 60 civarında seyrettiğini anlatan İşler, “Bu kararla, özellikle misafirin beklentisini karşılayan tesislerde yüzde 100 doluluk bekliyoruz.” ifadesini kullandı.

“Yeni bir rekor daha kırabilir”

İşler, turizm sektörünün her sene kendini aşmayı hedeflediğine işaret ederek, şöyle konuştu:

2023 yılında biz tüm zamanların en iyi rakamını yakalamıştık. Yeni hedef 2024’te bir önceki rakamları geçebilmektir. Her şey beklendiği gibi giderse 2024 tüm zamanların rekor yılı olacak. Bunun da en güzel göstergesi bu sene hem yılbaşı hem sömestir çok iyi geçti. Yabancı rezervasyonların akışkanlığı çok iyi gidiyor. Sezonu bir ay önce açacağımızı da dikkate alırsak 2024 yılında turizm sektörü yeni bir rekor daha kırabilir.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir