1713352390 Abdulkadir Uraloglu Sivas Istanbul YHT seferleri icin tarih verdi

Abdulkadir Uraloğlu, Sivas-İstanbul YHT seferleri için tarih verdi

Ulaştırma Bakanı Uraloğlu, 4 Mayıs’tan itibaren başlayacak yüksek hızlı tren seferleriyle Sivas’tan İstanbul’a gidişin 7 saat 8 dakikaya düşeceğini açıkladı.


AA

Türkiye’de demir yolu alanında, yatırımlar ve atılımlar yapılarak, ulaşımda çağ atlatan projeler hayata geçiriliyor.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’nun aktardığı bilgilere göre, Sivas-İstanbul aktarmasız yüksek hızlı tren (YHT) seferleri, 4 Mayıs’ta başlayacak ve ekspres trenler 483 yolcu kapasitesine sahip setler kullanılarak işletilecek.

Aktarmasız seferler sayesinde yolculuklar İstanbul-Sivas yönünde 7 saat 18 dakika, Sivas-İstanbul yönünde ise 7 saat 8 dakika sürecek.

Uraloğlu, açıklamasında, Bakanlık olarak hızlı tren projeleri, mevcut demir yollarının yenilenmesi ve modernizasyonu, yerli ve milli demir yolu sanayisinin geliştirilmesi konularında durmadan çalıştıklarını bildirdi.

“Demir yolu yatırımlarına hız kesmeden devam”

Bakan Uraloğlu, vatandaşların güvenli, ekonomik, çevreye duyarlı ve konforlu şekilde ulaşımlarını sağlayabilmek için demir yolu yatırımlarına hız kesmeden devam edeceklerini belirtti.

Abdulkadir Uraloglu Sivas Istanbul YHT seferleri icin tarih verdi

Aktarmasız Sivas-İstanbul YHT seferleri talebi karşılandı

Sivas ve Ankara’dan YHT ile seyahat eden yolculardan gelen aktarmasız Sivas-İstanbul sefer talebi doğrultusunda çalışmaların tamamlandığına işaret eden Uraloğlu, şunları kaydetti:

Sivas-İstanbul aktarmasız yüksek hızlı tren seferleri başlayacak. Sivas’tan 4 Mayıs saat 13.00’te hareket edecek YHT’miz ekspres ve aktarmasız İstanbul’a devam edecek. 483 yolcu kapasitesine sahip setler kullanılarak işletilecek ekspres trenlerimiz İstanbul’dan da 08.40’ta hareket edecek, Sivas’a 15.58’de varacak, Sivas’tan 13.00’te hareket edecek ve İstanbul’a 20.08’de ulaşacak.

1713352389 442 Abdulkadir Uraloglu Sivas Istanbul YHT seferleri icin tarih verdi

“İstanbul-Sivas seferinin 7 saat 18 dakika sürecek”

Uraloğlu, İstanbul-Sivas seferinin 7 saat 18 dakika, Sivas-İstanbul seferinin ise 7 saat 8 dakika süreceğini belirterek, şu açıklamayı yaptı:

Ekspres YHT’ler, Sivas-İstanbul arasında Yozgat, Kırıkkale, Ankara, Eskişehir, Arifiye ve Pendik’te duracak. İlerleyen günlerde yolcu taleplerini dinleyeceğiz, gerekli değerlendirmeleri yaparak işletme planı değişiklikleri yapacağız.

1713352389 52 Abdulkadir Uraloglu Sivas Istanbul YHT seferleri icin tarih verdi

“Ankara-Sivas YHT hattını 1 yılda 971 bin kişi kullandı”

Uraloğlu, Ankara-Sivas YHT’nin 26 Nisan 2023’te hizmete girmesiyle Ankara-Sivas arasındaki mesafenin 603 kilometreden 405 kilometreye, 12 saat olan seyahat süresinin 2 saate, Ankara-Yozgat arasının da 1 saate düştüğünü anımsattı.

“8 istasyonla hizmet vermeye başladı”

Güzergah üzerindeki 8 istasyonla hizmet vermeye başlayan hızlı tren hattının Elmadağ, Kırıkkale, Yerköy, Yozgat, Sorgun, Akdağmadeni, Yıldızeli ve son olarak da Sivas’a ulaştığını belirten Uraloğlu, şu bilgileri paylaştı:

Kırıkkale, Yozgat ve Sivas illerimizin de Ankara merkezli hızlı tren ağına bağlanmasıyla bu illerimizde yaşayan yaklaşık 1,3 milyon vatandaşımız hızlı trenle seyahat etme imkanına kavuştu. Ankara-Sivas arasında günde karşılıklı 3+3 sefer olarak işletilen YHT ile 26 Nisan 2023’te hizmete girmesinden bu yana geçen 1 yılda 971 bin yolcu seyahat etti.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir