Iranlilar Nevruz icin Vana geldi Eglence mekanlari doldu tasti

İranlılar Nevruz için Van’a geldi: Eğlence mekanları doldu taştı

İran’da 20 Mart’ta başlayan nevruzu Van’daki eğlence merkezlerinde doyasıya eğlenerek kutlayan İranlı turistler, kendilerini evlerinde gibi hissettiklerini belirtti.

İranlılar Nevruz için Van'a geldi: Eğlence mekanları doldu taştı

İHA

Yurdun birçok bölgesinde nevruz için kutlamalar yapılıyor.

Kutlamalar ve hazırlıkların yapıldığı illerden biri de Van oldu.

İranlı turistler, kentteki turizmi yeniden canlandırmaya başladı.

Ülkelerinde 20 Mart’ta başlayan ve 13 gün süren nevruz tatilini Van’da değerlendiren İranlı turistler, şehrin eğlence merkezlerinde sabaha kadar eğlenerek nevruzu kutladı.

Gündüz alışveriş, akşam eğlence

Nevruzu baharın gelişi ve yeni yılın başlangıcı olarak kutlayan İranlı turistler, kültürlerindeki “haft sin” sofrasını hazırlayarak yeni yıla giriyor.

Nevruz tatilini değerlendirmek için Van’a gelen İranlı turistler gündüz alışveriş yapıp, geceleri ise eğlence merkezlerinde gönüllerince eğleniyor.

1710928482 308 Iranlilar Nevruz icin Vana geldi Eglence mekanlari doldu tasti

“Kültürlerimiz birbirine yakın”

Nevruzun baharın gelişi ve yeni yılın başlangıcı olarak kutlandığını ifade eden turistler ise “Bizler de nevruz tatili için Van’a geldik. Van hem bize çok yakın, hem kültürlerimiz birbirine yakın, insanları çok iyi. Bu nedenle Van’ı tercih ediyoruz.” dedi.

Van’da eğlenmenin yanı sıra bol bol alışveriş yapacaklarını da aktaran İranlı turistler, nevruzun tüm insanlara mutluluk ve huzur getirmesini diledi.

1710928482 748 Iranlilar Nevruz icin Vana geldi Eglence mekanlari doldu tasti

“Kendimizi evimizde gibi hissettik”

Ruby Clup’ta eğlenen İranlı turistler kendileri için hazırlanan haft sin masasını çok sevdiklerini belirterek, “Bizler burada kendimizi evimizde gibi hissettik. Bu haft sin bizim için çok önemli. Her biri ayrı bir anlam ifade ediyor. Çok teşekkür ediyoruz.” ifadelerini kullandılar.

S harfiyle başlayan ürünler bulunuyor

Nevruzdan önce hazırlanan ve iki hafta boyunca evin bir köşesinde duran “haft sin” sofrasında ise farsça ‘s’ harfiyle başlayan sebze, elma, sirke, demir para, sarımsak, buğday ve iğde bulunuyor.

1710928482 963 Iranlilar Nevruz icin Vana geldi Eglence mekanlari doldu tasti1710928482 824 Iranlilar Nevruz icin Vana geldi Eglence mekanlari doldu tasti Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir